Prokinetyki w SIBO – praktyczny przewodnik

prokinetyki w sibo

Prokinetyki stanowią fundament skutecznej terapii SIBO. Jeżeli po leczeniu antybiotykowym doświadczasz szybkiego nawrotu objawów to jedną z przyczyn może być to, że nie stosujesz prokinetyku lub stosujesz go nieprawidłowo.

Dzisiejszy wpis będzie pewnego rodzaju przewodnikiem, w którym dokładnie wyjaśnię jak, kiedy i jakie prokinetyki mogą wspomóc leczenie SIBO.

Zaburzona motoryka w SIBO – kilka słów wstępu

U pacjentów z SIBO bardzo często ulega uszkodzeniu wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC). Jest to kompleks, którego zadaniem jest oczyszczanie przewodu pokarmowego z resztek pokarmowych i nadmiaru bakterii.

Mówiąc wprost – MMC sprawia, że śmieci zamiast zalegać tam, gdzie nie powinny (czyli w żołądku i jelitach) – przesuwają się ku dołowi i są sprawnie wydalane razem z kałem.

Dysfunkcję MMC obecnie uznaje się za najczęstszą bezpośrednią przyczynę SIBO.

W jednym z badań wykazano, że aż 50% pacjentów z SIBO oraz zespołem jelita drażliwego (IBS) nie wykazuje żadnej aktywność MMC [1] (oznacza to, że proces sprzątania w przewodzie pokarmowym u tych osób nie występuje w ogóle!). Mało tego, nawet jeżeli cykl MMC wystąpi to jest znacznie słabszy i trwa krócej niż u osób zdrowych.

Biorąc to pod uwagę, chcąc trwale i skutecznie pozbyć się SIBO, należy bezwzględnie zadbać o wsparcie funkcji MMC. I tutaj wchodzą do gry prokinetyki…

Prokinetyki w SIBO – dlaczego są tak istotne?

Prokinetyki to substancje pobudzające i koordynujące motorykę przewodu pokarmowego. Dzięki ich podawaniu jesteśmy w stanie pobudzić MMC do pracy i poprawić funkcję „samooczyszczania” przewodu pokarmowego. Dzięki temu mamy szansę uniknąć nawrotu SIBO po leczeniu antybiotykowym lub przynajmniej mocno odsunąć go w czasie.

W badaniu Marka Pimentela i wsp. wykazano, że stosowanie prokinetyków u pacjentów z SIBO po leczeniu antybiotykowym może aż 4-krotnie opóźnić ryzyko nawrotu SIBO (59,7 dnia vs 241,6 dnia) – to naprawdę duża różnica! [2]

Właśnie z tego powodu coraz częściej mówi się o tym, że prokinetyki powinny stanowić bezwzględny fundament skutecznej terapii SIBO.

Bazując na moim doświadczeniu z pacjentami stwierdzam, że w niektórych przypadkach włączenie samego prokinetyku (nawet bez poddawania się kuracji antybiotykowej lub ziołowej) jest w stanie spowodować ogromny progres w terapii SIBO i skutecznie złagodzić objawy jelitowe.

Jakie Prokinetyki w SIBO – przegląd dostępnych preparatów

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo preparatów prokinetycznych, natomiast warto wiedzieć o tym, że różnią się one mechanizmem oraz siłą działania i nie każdy prokinetyk będzie tak samo skutecznie zapobiegał nawrotom SIBO.

Poniżej przedstawiłem listę najczęściej stosowanych prokinetyków w terapii SIBO – z podziałem na farmaceutyczne (większość dostępna wyłącznie na receptę) oraz naturalne (łatwo dostępne w sklepach z suplementami).

Prokinetyki farmaceutyczne:
  • Prukalopryd (Resolor)
  • Erytromycyna w niskiej dawce
  • Cisapryd (Gasprid)
  • Naltrekson w niskiej dawce
  • Itopryd (Prokit)
  • Trimebutyna (Tribux)
Prokinetyki naturalne:
  • Iberogast (STW-5)
  • Imbir
  • Prodigest (imbir + karczoch)
  • 5-HTP
  • Triphala
  • Boostery acetylocholiny (np. alpha-GPC, ALCAR, hupercyna A)

Co do zasady, można przyjąć, że prokinetyki farmaceutyczne wykazują silniejsze działanie i mogą bardziej efektywnie zapobiegać nawrotom SIBO, natomiast częściej wywołują również skutki uboczne. Natomiast prokinetyki naturalne mogą być nieco słabsze, ale są zazwyczaj lepiej tolerowane i można je stosować nieprzerwanie przez długi okres czasu.

Zalety poszczególnych prokinetyków, ich dawkowanie oraz zasady przyjmowania szczegółowo omawiam w moim kursie Prokinetyki w terapii SIBO.

Jak prawidłowo stosować prokinetyki w SIBO?

Kluczowym aspektem, który jednocześnie budzi sporo kontrowersji jest pora stosowania prokinetyku w przypadku SIBO.

Najczęściej lekarze zalecają przyjmowanie prokinetyków w trakcie dnia (przed lub po posiłkach) – jest to dobra metoda, która może skutecznie przyspieszyć opróżnianie żołądka lub złagodzić objawy występujące po posiłkach (ale prokinetyki przyjmowane w ten sposób nie pobudzają funkcji MMC i nie będą zapobiegać nawrotom SIBO!).

Przy SIBO kluczową zasadą jest przyjmowanie prokinetyków przed snem, z zachowaniem około 3 godzin odstępu od spożycia ostatniego posiłku. Dzięki temu MMC będzie pobudzany przez wiele godzin w trakcie naszego snu, a układ pokarmowy będzie podlegał intensywnemu oczyszczaniu.

W przypadku prokinetyków farmaceutycznych zwraca się również uwagę na konieczność rotacji prokinetykami, ponieważ ich skuteczność może się zmniejszać wraz z czasem przyjmowania. Z tego powodu zaleca się okresową zmianę stosowanego prokinetyku na inny (np. co 4 tygodnie).

Podsumowanie

Prawidłowo stosowane prokinetyki są w stanie wywołać ogromny postęp w leczeniu SIBO celując bezpośrednio w pierwotną przyczynę. Ich pomijanie lub nieprawidłowe stosowanie to największy błąd jaki obserwuję u moich podopiecznych.

W rzeczywistości prokinetyki mogą zarówno skutecznie zapobiegać nawrotom SIBO po zakończonej antybiotykoterapii lub ziołoterapii, ale również przyjmowane samodzielnie są w stanie skutecznie uregulować rytm wypróżnień oraz złagodzić objawy jelitowe (np. wzdęcia czy nadmiar gazów).

Jeżeli chcesz poznać tajniki stosowania prokinetyków w SIBO – sposób przyjmowania, dawkowanie, skuteczność poszczególnych prokinetyków oraz inne metody wsparcia MMC to zachęcam do uczestnictwa w moim kursie Prokinetyki w terapii SIBO.

Subscribe
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Lekarze przepisują Prokit, Debretin 3×1 przed posiłkiem. Czytałam również o schemacie: na czczo, 2 h po głównym posiłku i przed snem, który wydaje się być bardziej zgodny z tym co Pan pisze. Moje pytania:
1. W którym schemacie lepiej przyjmować prokinetyki?
2. Przy antybiotykoterapii wciąż mam zaparcia. 3 tabletki cytrynianu magnezu przed snem pomagają. Mogę go stosować dodatkowo do Prokitu?

Aleksandra

Prokinetykami należy rotować co ok 6 tyg. Czy zmiana z prokit na debretin będzie ok? Chyba mają inne mechanizmy wiec wydaje mi się ze to wciąż zmiana.
PS.
Jestem po antybiotykach, w trakcie fitoterapii.

Magdalena

Bardzo wartościowy wpis, dziękuję. W jakiej dawce powinno się stosować Trimebutyne na noc w celu uzyskania działania prokinetycznego?

Paweł

Dzień dobry
mam zdiagnozowane SIBO wodorowe, dostałem xifaxan na 2 tygodnie. Na razie minął tydzień i żadnych pozytywnych efektów nie widzę – czy to może być brak skuteczności tego antybiotyku, prosić lekarza o inny, czy wybrać do końca xifaxan i wtedy dalej szukać rozwiązania?
Diety na razie nie stosuję, bo słyszałem, że wtedy bakterie mogą przejść w stan uśpienia i antybiotyk może nie zadziałać. Prokinetyk mam przepisany (debretin), ale lekarz mówił, że może spróbować najpierw sam antybiotyk, ale martwi mnie jakikolwiek brak poprawy.
Może jeden antybiotyk to za mało, bo problemy mam już koło 17 lat…
Może jakieś sugestie? Z góry dzięki za odpowiedź

Paweł

*dodam jeszcze, że metan nie wyszedł i w badaniu. Chyba, że może być jeszcze SIBO siarkowodorowe?

Paweł

Dziękuję za odpowiedź, może efekt leczenia jakiś będzie 🙂 Pozdrawiam.

Basia

Panie Michale jaki prokinektyk będzie dobry przy Sibo metanowym? Podobno iberogast to nie najlepszy wybór?

Małgorzata

Mam pytanie czy przy nietolerancji histaminy można przyjmować iberogast

Małgorzata

Dziękuję bardzo za odpowiedź

Ola

Czy prokinetyk włączyć razem z antybiotykiem czy po antybiotyku . Lekarz przepisał autoverin , co Pan o nim myśli?

Ilona

Dzień dobrym,
Nie wspomina Pan o Prokicie czy Ziridzie, a są często przepisywane w tej dolegliwości. Czy Pana zdaniem słusznie? Jak wygląda jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania?

Feliks

Dziękuje za artykuł. Zaznacza Pan, że nie podaje dawkowania leków na receptę, jednak nie ma też dawkowania przy trimebutynie i iberogaście, które nie wymagają recepty. Czy można prosić o taką informację?

o mnie

Cześć, nazywam się Michał Andrulewicz i jestem dyplomowanym dietetykiem. Pomagam osobom z przewlekłymi problemami trawiennymi tj. SIBO, zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit czy refluks. W swojej praktyce zawsze bazuję na aktualnych doniesieniach naukowych, zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach (EBM).

Instagram

e-book

moje artykuły

postaw mi kawę!

Jeżeli publikowane przeze mnie treści uważasz za przydatne to klikając powyższy przycisk możesz postawić mi wirtualną kawkę :)