Szybka Piątka #2 – jaki test w kierunku SIFO?

test sifo

Niniejszy cykl wpisów jest kopią mojego newslettera Opanuj SIBO, który rozsyłam w każdy piątek do wszystkich jego członków. Jeżeli chcesz być na bieżąco i otrzymywać cotygodniową porcję Szybkiej Piątki – kliknij tutaj i stań się częścią mojej społeczności 🙂

1. Pytanie tygodnia

W ostatni poniedziałek na moim rutynowym Q&A na Instagramie spłynęło od Was sporo pytań na temat SIFO, czyli rozrostu drożdżaków w jelitach. Jedno z pytań brzmiało:

Jaki test polecasz na SIFO?

Obecnie nie ma niestety żadnego testu komercyjnego, które pozwalałoby w sposób miarodajny zdiagnozować rozrost drożdżaków w jelicie cienkim (SIFO).

Mimo to, część specjalistów wykorzystuje w swojej praktyce wspomagająco poniższe badania:

  • posiew kału w kierunku drożdżaków,
  • d-arabinitol z moczu,
  • przeciwciała anty-mannanowe z krwi,
  • antygen krążący Candida,
  • pośredni test dysbiozy (badający metabolity: kwas winowy, arabinozę, arabinitol).

W swojej praktyce u pacjentów z podejrzeniem SIFO z wszystkich powyższych testów sporadycznie polegam jedynie na teście d-arabinitolu z moczu – pozostałe opcje uważam za mało użyteczne i w większości przypadków będą stratą pieniędzy.

2. Czy wiesz, że…

Głównym źródłem drożdżaków Candida w kale jest ślina, którą połykasz wraz z pokarmem. Naukowcy w interesującym badaniu wykazali, że ilość drożdżaków w stolcu zmniejsza się aż 10 do 100-krotnie u osób które szczotkują zęby 3 razy dziennie w porównaniu do osób, które szczotkują tylko 1 raz dziennie!

3. Podcast, który polecam

Ostatnio zarzuciłem sobie na słuchawy podcast z niezawodną dr Joanną Podgórską – jeżeli jeszcze jej nie znasz to w trosce o swój układ nerwowy pora nadrobić zaległości!

podcast dr podgórska


Żyjemy w mocno bodźcujących czasach, gdzie nasze mózgi są bombardowane natłokiem informacji. Ten podcast pozwoli Ci się zatrzymać i przewartościować pewne sprawy, a osobowość i sposób przekazywania wiedzy dr Podgórskiej – cholernie inspirujące 🔥

4. Cytat tygodnia

Rób co zechcesz, tylko później nie płacz.

~KęKę

5. Śmiech to zdrowie

memy kawa

>>> NEWSLETTER OPANUJ SIBO <<<

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

o mnie

Cześć, nazywam się Michał Andrulewicz i jestem dyplomowanym dietetykiem. Pomagam osobom z przewlekłymi problemami trawiennymi tj. SIBO, zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit czy refluks. W swojej praktyce zawsze bazuję na aktualnych doniesieniach naukowych, zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach (EBM).

Instagram

e-book

moje artykuły

postaw mi kawę!

Jeżeli publikowane przeze mnie treści uważasz za przydatne to klikając powyższy przycisk możesz postawić mi wirtualną kawkę :)