Badanie DAO w kierunku nietolerancji histaminy – dlaczego (nie) polecam?

badanie dao na nietolerancję histaminy

Dzisiaj porozmawiamy chwilkę na temat nietolerancji histaminy, a konkretnie na temat diagnostyki tej choroby która opiera się na badaniu DAO we krwi i bardzo często jest.. niepotrzebna? Zacznijmy od krótkiego wstępu.

Nietolerancja histaminy to zaburzenie, które dotyka coraz większą liczbę osób. Nie jest to szczególnie zaskakujące, gdyż nasz obecny styl życia w dużym stopniu predysponuje do rozwijania problemów o podłożu histaminowym (i bardzo skutecznie utrudnia ich leczenie).

Jeśli po spożyciu kiszonek, sera pleśniowego, surowych wędlin czy alkoholu doświadczasz objawów tj. wodnisty katar, wykwity skórne, świąd oraz problemy trawienne, jeśli zmagasz się z bolesnym miesiączkowaniem, cierpisz na przewlekłe migreny czy zaburzenia nastroju to istnieje dość spora szansa, że zmagasz się właśnie z nietolerancją histaminy.

Główną przyczyną nietolerancji histaminy jest obniżona aktywność diaminooksydazy (DAO) w naszych jelitach. Jest to enzym, która odpowiada za rozkład histaminy. Jeśli funkcjonuje on na odpowiednio wysokim poziomie – histamina obecna w żywności jest sprawnie rozkładana i nie mamy żadnych problemów. W przypadku gdy aktywność DAO maleje – histamina nie ulega rozkładowi i może powodować wspomniane dolegliwości.

Badanie diaminooksydazy (DAO) – dlaczego nie polecam?

Bardzo często wykonywanym badaniem w kierunku nietolerancji histaminy jest więc oznaczanie aktywności DAO we krwi. Wydaje się to bardzo logiczne – jeśli aktywność DAO będzie wysoka to problem nas nie dotyczy, zaś obniżone DAO jest dowodem na nietolerancję histaminy. Proste? Niestety nie do końca.

Badanie aktywności DAO jest wykonywane z krwi, a w przypadku nietolerancji histaminy najczęstszym problemem jest niedobór DAO w jelitach. DAO nie przenika z jelit do krwi (albo robi to w bardzo niewielkiej ilości). Jak więc chcemy wykryć niedobór DAO w jelitach próbując zbadać jego aktywność we krwi? Takie podejście już w samej teorii jest mocno nielogiczne.

Co by nie było, że sobie po prostu gdybam – przydatność badania DAO we krwi jest mocno kwestionowana w wielu publikacjach naukowych. W kilku badaniach wykazano, że badanie aktywności DAO we krwi nie jest w stanie odróżnić pacjentów z nietolerancją histaminy od osób zdrowych [1 , 2 , 3].

Mało tego, w jednym z nich 3-krotnie u każdej osoby zbadano aktywność DAO we krwi. Okazało się, że zaledwie 11 z 31 osób otrzymałoby taką samą diagnozę we wszystkich 3 badaniach [4]! Większość z tych osób raz uznana zostałaby za zdrowych, a w następnym badaniu jako zmagających się z nietolerancją histaminy – taka sytuacja jest niedopuszczalna w przypadku rzetelnych badań diagnostycznych!

Nie mniej, warto wspomnieć, że przeciwnie – pojedyncze badania wskazują na przydatność DAO w diagnozowaniu nietolerancji histaminy [5 , 6]. Istnieje więc możliwość, że badanie aktywności DAO jest przydatne w wykrywaniu nietolerancji histaminy na tle genetycznym (takie osoby zmagają się z objawami nietolerancji histaminy od urodzenia) oraz farmakologicznym (będącej skutkiem stosowanych aktualnie leków). Z pewnością jednak badanie DAO we krwi nie jest w stanie wykryć niedoboru diaminooksydazy w jelitach, która jest najczęstszą przyczyną nietolerancji histaminy.

Badanie aktywności DAO we krwi nie jest w stanie wykryć niedoboru DAO w jelitach. Możliwe jednak, że jest w stanie wykryć niedobór DAO na tle genetycznym lub farmakologicznym, jednak są to zdecydowanie rzadsze przyczyny nietolerancji histaminy.

Jak więc zdiagnozować nietolerancję histaminy?

Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję histaminy to wyeliminuj z diety na co najmniej 4 tygodnie produkty bogate w histaminę i obserwuj jak zmieniają się objawy. Jeżeli brzuch stanie się spokojniejszy, zmiany zapalne na skórze ulegną złagodzeniu, a wydzielina z nosa zniknie – masz prawdopodobnie nietolerancję histaminy.

Bo zastanówmy się – czy wynik badania DAO w rzeczywistości coś zmienia? Czy osoba z niską aktywnością DAO, która dobrze się czuje po zjedzeniu produktów bogatych w histaminę powinna je ograniczać? I odwrotnie, czy osoba z wysoką aktywnością DAO, która źle się czuje po produktach obfitujących w histaminę powinna je spożywać? Każdy na te pytania może odpowiedzieć sobie sam 🙂

Wniosek?

Wynik DAO który otrzymujemy w laboratorium jest w pewnym stopniu loterią. Osoba z wysokim DAO we krwi może mieć nietolerancję histaminy, a osoba z obniżonym DAO może nie doświadczać totalnie żadnych objawów – i w sumie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wiele zależy od aktywności DAO w jelitach, której aktualnie nie jesteśmy w stanie zmierzyć żadnym testem diagnostycznym.

Mówiąc krótko – oszczędź swoje pieniądze i nie badaj poziomu DAO we krwi – raczej nie pomoże, a jest szansa, że wprowadzi Ciebie w błąd.

Masz problemy jelitowe i potrzebujesz konsultacji dietetycznej?

Wypełnij formularz współpracy, a z pewnością odezwę się do Ciebie!

Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna

Dzień dobry, zastanawia mnie zatem dlaczego rutynowo wykonuje się badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu enzymów trzustkowych i watrobowych (alat, aspat, itp.), które – zgodnie z przedstawioną w artykule argumentacją- powinny być niemiarodajne a przeciez jak najbardziej są podstawą w diagnostyce schorzen tych narzadow…

Katarzyna

Dziękuję za odpowiedź. Miałam na myśli analogię- skoro enzymy trzustkowe są produkowane przez trzustke i tam sie znajdują, a wątrobowe w wątrobie (to tak jak dao w jelitach) a bada się jednak ich zawartosc we krwi i wyniki są uznawane. Takie to dywagacje przed zleconym przez lekarza badaniem dao i histaminy się pojawily 😉

Katarzyna

Byłabym wdzięczna za informacje jakie są różnice pomiędzy enzymami trzustkowymi, watrobowymi i jelitowymi, które powodują ze badanie z krwi enzymów trzustkowych i watrobowych ma sens a jelitowych już nie. Z góry dziękuję.

Katarzyna

Nie znam sie w szczegółach na budowie tych poszczegolnych enzymow ale pomyslalam, że skoro cząsteczki pokarmu są wchlaniane do krwiobiegu przez jelita to enzymy pewnie też moga przechodzic do krwiobiegu. Podobno dao jest tez wytwarzane przez nerki i grasice. W kazdym razie dziękuję za odpowiedź.

Michał

A jeśli dieta nic nie zmieniła? Problemy plam / plamek nadal występują? Czy to jest jednoznaczna wskazówka, że nie chodzi o nietolerancję a jednak o sam proces wchłaniania przez jelita? Zastanawiam się co robić dalej, od dwóch miesięcy borykam się z problemem „pokrzywki alergicznej nawracającej”, jedyne co pomaga (chwilowo..) to sterydy, leki antyhistaminowe biorę w maksymalnych dawkach. Problem jest pewnie złożony, nie oczekuje od Pana remedium ale może ma Pan jakieś sugestie, kierunek działań.

Beata

Kurde, właśnie zapłaciłam 150 zł za to badanie , wynik jest ok, a klasterowe bóle głowy powracają jak bumerang po zjedzeniu najczęściej ryb, które są bombom histaminową . Zaczęłam grzebać w Internecie, gdy dostałam wyniki DAO i nie były zgodne z tym co przewidywałam. Na szczęście trafiłam na ten artykuł, który rozjaśnił mi pogląd. Czyli wynik DAO mogę wyrzucić do śmieci !

Natalia

Od lat zmagam się z problemami zatok, mam nietolerancję laktozy oraz jak błędnie myślałam alergią pokarmową (w międzyczasie byłam badana pod kątem zespołu jelita drażliwego częste biegunki i bóle brzucha. Diagnoza była błędna). Od zawsze myślałam że jestem uczulona na orzechy, truskawki, cytrusy. Jednak niedawno wykonałam testy alergiczne wziewne i pokarmowe z wynikiem ujemnym. Po testach skierowano mnie na badanie DAO, które wyszły w normie. Przez wynikami DAO przez tydzień starałam się nie jeść produktów bogatych w histamine, zauważyłam poprawę – zaczęłam czuć zapachy od lat nieodczuwane z taką intensywnością, brzuch przestal być wzdęty, wysypki na czole ustąpiły, sen się poprawił. W takim przypadku rozumiem że badanie aktywności DAO jest niemiarodajne a wszystko wskazuje na nietolerancję histaminy?

Kasia

No hit ja mam tak szczególnie po alkoholu dopiero teraz jak dowiaduje się więcej i czytam Twój komentarz doszłam do tego, ze moje problemy z zatokami i problemy ze snem i inne problemy to prawdopodobnie objaw nietolerancji. Ja miałam robiony test alergiczny i z histamina siedziałam 50 min i dalej miałam bombla, Pani dr powiedziała ze mam nietolerancję ale szczegółów najwiecej dowiaduje się z internetu niestety

Nat

Do kogo się zgłosić jeśli po produktach z wysoka zawartości histaminy tak myśle pojawiają się pokrzywki gładkie i czerwone plamy na ciele a test Alex na alergie nic nie pokazał ?

Jan

Dzień dobry
w artykułach o DAO i nietolerancji histaminy wszędzie jest mowa o niedoborze DAO. A co się dzieje i dlaczego jeśli poziom DAO we krwi jest wysoki (wg normy za wysoki)? >80IU/ml?

Marcin

Panie Michale,

Więc jaki jest złoty środek żeby to zbadać, lub dojść w jakiś sposób aby to potwierdzić ? Towarzyszą temu straszne wysypki świąd, są to produkty histaminowe ale i nie tylko, ponieważ alergeny działają zapalnie powodując jej produkcje? Jakaś złota porada?

Marcin

Dziękuję za odpowiedź.
A czy mógłbym prosić o wiarygodne źródło zawartości histaminy w produktach? Różne strony podają sprzeczne informacje, więc mam problem z zastosowaniem diety niskohistaminowej.

Katarzyna

Przy SIBO i nietolerancji histaminy co jest bardziej prawdopodobne, że było jako pierwsze? SIBO, które spowodowało nietolerancję histaminy, czy prawdopodobnym jest, że destrukcyjne działanie histaminy na przewód pokarmowy spowodowało SIBO?

o mnie

Cześć, nazywam się Michał Andrulewicz i jestem dyplomowanym dietetykiem. Pomagam osobom z przewlekłymi problemami trawiennymi tj. SIBO, zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit czy refluks. W swojej praktyce zawsze bazuję na aktualnych doniesieniach naukowych, zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach (EBM).

Instagram

e-book

moje artykuły

postaw mi kawę!

Jeżeli publikowane przeze mnie treści uważasz za przydatne to klikając powyższy przycisk możesz postawić mi wirtualną kawkę :)